HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Sürekli Borç İlişkilerinde Borçlunun Temerrüdü ve Sonuçları (TBK md. 126)

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Günümüzde borç ilişkilerinin pek çoğunda özellikle ticari işlerde, taraflar borçlunun borcunu tek seferde ifa etmesiyle sona eren ani edimli borç ilişkileri kurmaktan ziyade; taraflar arasındaki ilişkinin belli bir zaman sürecine yayıldığı ve taraflar için birden çok yükümlülük doğuran sürekli borç ilişkileri kurmaktadır.

Sürekli borç ilişkilerinde, taraflar arasında ortaya çıkan hukuki sorunlar ani edimli sözleşmelerden farklı bir çözüm tarzını gerektirmektedir. Borçlunun borcunu ifa etmeye başlayıp, belli bir süre ifayı devam ettirdikten sonra temerrüde düşmesi halinde taraflar arasındaki ilişkinin hukuki akıbetinin ne olacağı ve alacaklının bu durumda ne tür haklara sahip olduğu hususu da sürekli borç ilişkilerine ilişkin cevaplanması gereken hukuki sorunlardan biridir.

Kanun koyucu da bu durumu göz önünde bulundurarak, 6098 sayılı Türk Borç Kanunu'nda yeni bir düzenleme olan TBK md. 126 hükmü ile sürekli edimli sözleşmelerde borçlunun temerrüde düşmesi halinde alacaklının ne tür haklara sahip olduğunu düzenlemiştir.

Kitapta, 6098 sayılı TBK ile genel hükümler kısmına girmiş olan sürekli borç ilişkisi kavramından ne anlaşılması gerektiği, borçlunun ne zaman temerrüde düşmüş sayılacağı, taraflar arasındaki ilişkinin hukuki akıbetinin ne olacağı ve alacaklının ne tür haklara sahip olduğu doktrindeki farklı görüşler göz önünde bulundurularak incelenmekte, tartışmalı konularla ilgili çözüm önerileri sunulmaktadır.
Boyut17x25 cm
DilTürkçe
Kapak TürüCiltli
Sayfa Sayısı303
YazarMurat Tümerdem
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...