HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Yazılım Projelerinde Kaynak Kod Escrow Sözleşmesi

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Escrow sözleşmesi, özellikle Anglosakson hukukunun hâkim olduğu ülkelerde yüzyıllardır kullanılan teminat amaçlı bir sözleşmedir.

Yazılımın en değerli emtialardan biri haline geldiği günümüz dünyasında, seçim sistemlerinden bir ticari işletmenin yönetimine kadar birçok iş, bir yazılım tarafından yönetilmektedir. Bu tür yüksek önemi haiz yazılımların uzun yıllar kullanılabilmesi için yazılım sahibiyle kullanıcı arasında, kullanım süresi içinde yazılımın bakımının ve güncellenmesinin sağlanması üzerine sözleşmeler yapılmaktadır. Ancak yazılım sahibiyle kullanıcı arasında kurulan bu hukuki ilişkide, taraflar arasında bir çıkar çatışması vardır. Zira yazılım sahibinin bu yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, kullanıcı, bir yazılımın DNA'sı olarak da görülebilecek olan kaynak koda ulaşamaması halinde, yazılımı gerektiği gibi kullanmaya devam edememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Diğer taraftan yazılım sahibi ise en önemli ticari sırrı olan kaynak koda kullanıcının erişmesini istememektedir.

Eserde; öncelikle escrow sözleşmesinin ve bu sözleşmenin yazılım projelerinde kullanılmasının tarihsel gelişimi, bilgisayarların temel çalışma prensibi, yazılımının temel kavramları açıklanmakta; sonrasında yazılım sahibiyle kullanıcı arasındaki çeşitli menfaat çatışmaları ve bu çatışmaların giderilmesi için akdedilen, aynı zamanda escrow sözleşmesinin bir türü olan kaynak kod escrow sözleşmesi, klasik bir escrow sözleşmesiyle karşılaştırmalı olarak anlatılmakta, kaynak kod escrow sözleşmesine uygulanacak hükümler, İngiliz ve Amerikan hukukundaki düzenlemeler, mahkeme kararları ve öğretideki görüşler çerçevesinde tespit edilmeye çalışılmıştır.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı146
YazarKaan Deviren
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 18:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 18:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...