HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Türk Özel HukukundaTıbbi Müdahaleye Rıza

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Kişinin en temel değerlerinden olan yaşamı, vücut bütünlüğü ve sağlığına yönelen tıbbi müdahaleler, başka bir hukuka uygunluk sebebine dayalı olarak gerçekleştirilmediği sürece hukuka aykırıdır. Kişi, tıbbi müdahaleye rıza göstererek hukukun kendisine sağladığı bu korumadan vazgeçmekte ve kişilik değerleri üzerinde bazı girişimlerde bulunulmasına razı olmaktadır. Kişinin maddi manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının yanı sıra kendi geleceğini belirleme hakkı, tıbbi müdahaleye rızanın temel dayanaklarıdır. Tıbbi müdahaleye rıza, kişinin müdahaleye izin vermesi anlamını taşıyan tek taraflı bir irade beyanıdır.

Eserde, küçüklerin ve kısıtlıların rıza ehliyeti konusunda güncel tartışmalar ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Tıbbi müdahaleye rızanın alınma şartları; özellikle doku ve organ nakilleri, gebeliğin sona erdirilmesi, üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, sterilizasyon, kastrasyon, cinsiyet değiştirmeye yönelik müdahaleler ve tıbbi araştırmalar açısından ayrı ayrı incelenmiştir.

Kişilik hakkı kavramının tıbbi müdahaleye rıza ile ilişkisi değerlendirilmiş, uygulama açısından oldukça önem taşıyan rızanın geri alınması ve rızanın esirgenmesi kavramları üzerinde durulmuştur. Ameliyatın genişletilmesi ve rızanın aşılması gibi özel durumlar açısından ortaya çıkabilecek sonuçlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Rızanın temsilci aracılığıyla açıklanması ve yasal temsilcinin rıza vermekten kaçındığı hallerde sorunun nasıl çözümlenmesi gerektiği yasal düzenlemeler dikkate alınarak incelenmiştir.

Eserde, sağlık çalışanları ve hukukçuların karşılaşabilecekleri sorunlar irdelenmiş, doktrin ve uygulamada ortaya çıkan görüş ve kararlar çerçevesinde tartışılarak çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı194
YazarAyça Çakal
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...