HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Tıbbi Uygulama Hatalarına İlişkin Tam Yargı Davalarında Zamanaşımı İdare Hukuku Monografileri

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Tıbbi uygulama hataları ile ilgili olarak, gerek idari yargıda, gerekse adli yargıda açılan dava sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Fakat 2577 sayılı İYUK'un 13. maddesinde, dava açmadan önce idareye başvuru süresi olarak düzenlenen 1 ve 5 yıllık sürelerin katı bir şekilde uygulanması, tıbbi uygulama hatasından bizzat zarar gören hasta ve hasta yakınlarını mağdur edebilmektedir. Herhangi bir zamanaşımının öngörülmemesi, yani zamanaşımı sürelerinin geniş bir şekilde yorumlanması da tıp mesleği uygulayıcılarını mağdur edebilmektedir. Tıbbi uygulamanın tüm tarafları açısından kabul edilebilir ve makul süreli, buna karşılık standardı belirlenmiş bir zamanaşımı süresi kabul edilmelidir. Bu bağlamda, söz edilen 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına esas alınacak zaman diliminin tespiti büyük önem arz etmektedir.

Kitabın amacı da; uygulamada özellik arz eden, tıbbi uygulama hatalarına ilişkin idari yargıda açılacak tam yargı davalarıyla ilgili, İYUK'ta yer alan 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına ilişkin tespitin, AİHM, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri ve İdare Mahkemelerinin güncel kararları doğrultusunda yapılmasıdır.

Kitapta ayrıca; tıbbi uygulama hatalarına ilişkin temel kavramlara, idarenin mali sorumluluk nedenlerine, genel olarak tam yargı davasının niteliklerine, eylemin idariliği kavramı bağlamında tıbbi uygulama hatalarına ilişkin açılacak davalarda, 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına esas olmak üzere "tıbbi uygulama anı", "süreklilik arz eden mağduriyetin devam ettiği durumlar" ve "tıbbi uygulama hatasının sonradan öğrenildiği durumlar" gibi ayrımlara yer verilmiş, söz konusu durumlar güncel yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı244
YazarMehmet Öget
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...