HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Ulysses S. Grant Osprey Büyük Komutanlar

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

OSPREY Büyük Komutanlar Serisi 16
Tarihin en büyük komutanlarının yaşam öyküleri, muharebe tecrübeleri, uyguladıkları taktikler ve stratejiler

Dünya tarihinin en büyük komutanlarını tüm yönleriyle inceleyen OSPREY Büyük Komutanlar Serisi, Ulysses S. Grant ile devam ediyor…

Ulysses S. Grant, George Washington’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük komutanıydı. Tıpkı Washington gibi Grant da Amerikan İç Savaşı’ndaki başarılı sevk ve idaresiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin bölünmez bir ulus olarak yoluna devam etmesini sağlayan kilit faktörlerden biriydi. Birlikçilerin kazandığı zaferin en önemli unsurlarından biri olan Grant, şayet Birlik saflarında olmasaydı Amerikan İç Savaşı bambaşka sonuçlanırdı.

Grant’in hayatı her zaman bu kadar parlak olmamıştı. Gençliğindeki askerlik kariyeri alkolik olduğu iddiaları yüzünden istifa etmesiyle bitmiş, akabinde giriştiği her işte de başarısız olmuştu. Bu süreç ona Useless yani İşe Yaramaz lakabını almasına yol açmıştı. West Point’e gittiği ve düzenli orduda subaylık yaptığından İç Savaş patlak verdiğinde derhal orduya yazıldı ve Illinois Gönüllü Alayı’nda yüzbaşı olarak görev yapmaya başladı. Yetkinliğiyle kötü şöhretinin de üstesinden geldi ve süratle tümgeneralliğe yükseldi. Birlikçilerin ilk başarılı büyük taarruzlarına komuta eden Grant, artık “İşe Yaramaz” değil “Unconditional Surrender – Kayıtsız Şartsız Teslim” lakabını aldı.

Batı Cephesi’nde, bilhassa da Shiloh ve Vicksburg’da kazandığı zaferlerle kendisini Birlikçi Orduların Başkomutanı olarak buldu ve Konfederasyon’un en büyük generali Robert E. Lee ile karşı karşıya gelmek için doğuya yöneldi. Her ne kadar Lee taktik açıdan rakibine üstün gelse de yapılan bir dizi muharebe Konfederasyon ordularını zayıflatmış ve neticede bu mücadeleden galip çıkan Grant olmuştu. Grant hem iyi bir komutan hem de iyi bir eğitmendi. İstikrarlı şekilde zaferler kazanan William T. Sherman, Philip Sheridan ve James B. McPherson gibi generaller Grant tarafından yetiştirilmişlerdi. Hatta Joseph Hooker ve George Thomas gibi generaller de Grant’ın emrinde görev yaptıktan sonra daha iyi performanslar sergilemişlerdi.

Zafer, ödülleri de beraberinde getirdi. 1864 Mart’ında korgeneral oldu ve Washington ve Scott’tan sonra bu rütbeye ulaşan ilk Birleşik Devletler Ordusu subayı oldu. Savaş bittikten ve ulusal bütünlük sağlandıktan sonra ise Grant, Washington’un ardından Birleşik Devletler Ordusu’nun ilk orgenerali olacaktı. Askerlik kariyerini noktaladıktan sonra ise siyasete atılacak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 18. Başkanı olacaktı.

Osprey Büyük Komutanlar serisinin yeni kitabı Ulysses S. Grant, çok sayıda görselle o dönemi gözlerinizin önüne getirirken, taktik haritalarla da savaş alanlarını adım adım dolaşma imkânı sunuyor. 

Basım Yılı2024
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi1. Hamur
Sayfa Sayısı64
YazarMark Lardas
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...