HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Hilafetin Kaldırılması ve Halife Abdülmecid Efendi

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Hilafetin kaldırılması, dönemini olduğu kadar günümüzü de meşgul eden konulardan biridir. Önce saltanatın kaldırılması ile bir boşluğa düşen hilafet kurumu, bir sene gibi bir süre sorumluluğu çok, yetkisi yok bir kurum olarak kalmış ve 3 Mart 1924’de TBMM’nin çıkarttığı bir kanunla bu kurum da kaldırılmıştır. 
Halifenin beklendiği gibi, ne yurt içinden ne de yurtdışından cılız birkaç yazı ve mektup haricinde bir tepki olmamıştır. 
3 Mart tarihli kanun sadece Hilafeti kaldırmamış, bütün hanedan üyelerinin çoluk çocuk yurtdışına çıkarılmasını da içermiştir. Tam bir dram olan bu olayında iyice incelenmesi gerekir.
Son Halife, önce İsviçre’ye sonrada Fransa’ya yerleşmiş, bazı Müslüman ülkelerin ve kişilerin maddi yardımlarıyla ayakta kalabilmiştir. 1944 yılında vefat eden halifenin naaşı, on yıl boyunca Paris’teki bir caminin hücresinde mumyalanarak bekletilmiş, Ankara Hükümeti’nden, on yıl boyunca ‘’Türkiye topraklarına gömülmesi’’ yönünde yapılan tekliflere olumlu yanıt alınamaması üzerine, Hindistan yerel ve milli hükümetlerinin de yardımı ile Medine’de 1954 toprağa verilmiştir…  

Basım Yılı2024
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı262
YazarRahmi Akbaş
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Yükleniyor...