HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

100. Yıl Cumhuriyet Destanı Cumhuriyet’in Şiirli 100'ü

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Bağımsızlık Savaşı ile ilgili hatırı sayılır yapıt yazıldı. Ancak Cumhuriyet’imiz üzerine, ona yakışan nitelikte ve nicelikte şiir, şarkı, türkü,… ortaya koyamadık. Ne “50.Yıl Marşı” yeterince etkili olmuş ve belleklerde kalmıştı, ne de 75.Yılda dikkate değer, şiirsel bir yapıt oluşturulabilmişti. Bayram, maç, miting gibi büyük buluşmalarda, halâ “10.Yıl Marşı”na sarılıyor olmamız, şiirimiz ve müziğimiz adına hüzün vericiydi.

Cumhuriyetimizin 100.yaşına yaklaşırken, bazı şiirler yazıldı, yazılmadı değil. Hatta bunların bazıları bestelendi ve sahnelendi de. Ama okuduklarım/dinlediklerim/izlediklerim, genellikle, milliyetçilik sosuna batırılmış hamaset dolu soyut metinlerdi. Metinlerdeki birkaç sözcük değiştirilerek milliyetçi herhangi bir ülkeye, topluma rahatlıkla uyarlanabilirlerdi. İçinde, dağları, ovaları, rüzgârları, nehirleri, şehirleriyle ülkemiz; renkleri ve sesleriyle insanlarımız; şiirleri, şarkıları, türküleri, filmleriyle kültürümüz pek yoktu. Sanki tarihimizde, devrimler yapılmamış, karşı devrim hareketleri başlatılmamış, Halkevleri, Köy Enstitüleri gibi kurumların kapısına kilit vurulmamış, darbeler hiç olmamış, aydınlar, şairler, gazeteciler öldürülmemişti. Oysa, bütün bunları kapsayan bir şiir yazmak gerekiyordu. İşte “100.Yıl Cumhuriyet Destanı” böyle bir görev duygusundan ve derin arzudan doğdu. Cumhuriyet’mize layık olup olmadığına, kuşkusuz okurlar, eleştirmenler, akademisyenler olarak sizler karar vereceksiniz.

Basım Yılı2024
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı160
YazarHasan Erkek
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Yükleniyor...