HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Türk Ceza HukukundaCezanın Belirlenmesi ve Bireyselleştirilmesi – Ceza Hukuku Monografileri –

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Kitapta, cezanın belirlenmesi ve bireyselleştirilmesi konusu tüm yönleriyle ele alınarak; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Cezanın Belirlenmesi ve Bireyselleştirilmesi başlıklı Üçüncü Bölümünde yer alan cezanın belirlenmesi (TCK m. 61), takdiri indirim nedenleri (TCK m. 62) ve mahsup (TCK m. 63) konuları ile cezanın bireyselleştirilmesi araçlarından kısa süreli hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesi (TCK m. 50), hapis cezasının ertelenmesi (TCK m. 51) konuları açıklanmıştır.

İlk bölümde cezaya ilişkin genel bilgiler verilerek; ceza tanımına ilişkin doktrindeki farklı görüşler, ceza kavramı, bir cezada bulunması gereken nitelikler, cezanın amaçları ve türlerine değinilmiştir.

İkinci bölümde ise cezanın belirlenmesi konusu ele alınmış; cezanın belirlenmesine ilişkin ilkeler, tarihten günümüze cezanın belirlenmesine ilişkin kurallar ve mukayeseli hukukta cezanın belirlenmesi sürecinin nasıl işletildiğine ilişkin Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere ve Avusturya'daki uygulamalarına yer verilmiştir. Ayrıca cezanın soyut ve somut belirlenmesi ayrımına bu bölümde değinilmiştir. Yine cezanın belirlenmesi bakımından önem arz eden ve 2019 yılında ceza hukukumuza dahil edilen seri muhakeme usulü ve basit yargılama usulüne ilişkin açıklamalara da bu bölümde yer verilmiştir.

Üçüncü bölümde, takdiri indirim nedenleriyle birlikte cezanın failin şahsında bireyselleştirilebilmesi bakımından önemli olan, kısa süreli hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesi (TCK m. 50) ve hapis cezasının ertelenmesi (TCK m. 51) kurumlarına yer verilmiştir.

Son bölümü ise cezanın hesaplanması ve mahsup kurumlarına ayrılmıştır. Bu bölümde; cezanın hesaplanması sürecine hakim olan ilkeler ve bu süreçte uyulması gereken kurallar doğrultusunda, öncelikle hapis cezasının ardından da para cezasının nasıl hesaplanacağı açıklanmıştır. Mahsup konusuna da bu bölümde yer verilmiştir. Mahsup kurumunun hukuki niteliği açıklandıktan sonra, kişinin şahsi hürriyetini sınırlandıran hallerin neler olduğu ve bu sürelerin cezadan ne şekilde mahsup edileceği belirtilmiştir.

Yeni baskıda; "Failin Kasta veya Taksire Dayalı Kusurunun Ağırlığı" başlığı kitaba eklenmiş, özellikle 8.Yargı Paketi değişiklikleri işlenmiştir.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı536
YazarIrmak Koruculu
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...