HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Toplumsal Cinsiyete Disiplinlerarası Yaklaşım: Güncel ve Eleştirel Tartışmalar

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Cinsiyete dayalı eşitsizlikleri toplumsal bağlamda anlamak adına başvurulan kavramların başında yer alan toplumsal cinsiyet kavramı (gender) aynı zamanda mevcut olan bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı da amaç edinen bir bağlamı da kapsamaktadır. Toplumsal cinsiyet çalışmaları teorik ve metodolojik çalışmalara yer verdiği gibi, bu disiplinlerden elde edilen bilgilerle diğer sosyal bilim alanlarını da etkilemektedir. Psikoloji, felsefe, hukuk, sosyoloji, sosyal hizmet gibi farklı disiplinlerden yapılan çalışmalar toplumsal cinsiyet çatısı altında bir araya gelerek temel konulara ve sorunlara farklı perspektifler geliştirmektedirler. Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen toplumsal cinsiyete dair çalışmalar yalnızca kadın-erkek eşitsizliğine yüzeysel olarak bakan araştırmaların ötesine geçmiştir. Çünkü eşitsizliğin biçimleri tek bir boyutla değerlendirilemeyecek kadar çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Kadın-erkek eşitsizliğinin yalnızca pembe-mavi renkler bazında kız ve oğlan çocuklarına yönelik ayrımların yapılmadığı, bu anlayışın ötesine geçen kavrayışları da kapsadığı görülmektedir.
 
Bu doğrultuda yayınlanması düşünülen kitapta sosyoloji, sosyal hizmet, felsefe vb. gibi çeşitli disiplinlerden araştırmacıların, toplumsal cinsiyet alanında annelik, aile, kadın emeği, şiddet, queer, beden, aşk vb. konularda eleştirel bir perspektiften bakan, güncel konuları kapsayan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Bu konulara ilişkin teorik ve saha çalışmalarıyla ele alınması, toplumsalı anlamak amacıyla çalışmaların ve bulguların alana katkı sunması planlanmıştır.

 

Basım Yılı2023
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı190
YazarKolektif
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...