HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Sermaye Piyasası Hukukunda<br />Ortaklık Varantı İhracı ve Uzlaşı Yöntemleri

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Ortaklık varantı, bir şirkete fon sağlamak amacıyla ihraç edilebilecek sermaye piyasası araçlarından bir tanesidir. Şirkete sağladığı kaynak karşılığında ortaklık varantı yatırımcısı ise düşük bir bütçeyle yatırım yapma ve erken dönemde yaptığı bu yatırımla, ilerleyen dönemde şirket payını piyasa fiyatına kıyasla çok daha düşük bir bedelle satın alma imkanına sahip olur. Bu nedenle ortaklık varantı, birleşme devralma süreçlerinde veya şirketler topluluğu içerisinde alternatif bir finansman yöntemi olarak değerlendirilebilecek, işlem taraflarının her biri açısından farklı avantajları barındıran bir sermaye piyasası aracıdır.

Ortaklık varantının hayat döngüsü kısaca şu şekildedir: Ortaklık varantı, ihraççı tarafından çıkarılan herhangi bir sermaye piyasası aracı ile aynı anda çıkarılır ve söz konusu an itibarıyla yatırımcısına satılır veya bedelsiz teslim edilir. Elinde ortaklık varantı bulunduran yatırımcı, kendisine tanınan sürenin sonunda üzerine ortaklık varantı yazılan şirket payını düşük bir bedelle iktisap eder. Yatırımcının dilerse, vadeyi bekleyip uygun fiyatla pay satın almak yerine elindeki ortaklık varantını borsada satarak gelir elde etmesi de mümkündür.

Ortaklık varantı Türk hukukunda detaylı bir şekilde düzenlenmiş ise de dünyadaki örneklerinin aksine, ülkemizde henüz yaygın bir şekilde ihraç edilmemektedir. Bu çalışma içerisinde ortaklık varantını anlamlandırmaya yardımcı kavramlar ele alınmak suretiyle; ortaklık varantının hukuki niteliğine, ihracına, satışına ve ortaklık varantından kaynaklanan kullanım hakkının yerine getirilmesine ilişkin değerlendirmeler aktarılmaya çalışılmıştır.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı184
YazarYağmur Yüksel Tirelioğlu
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...