HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Müşterek Sigorta (TTK m. 1466)

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Yakın zaman öncesi yaşanan ve halen devam eden teknolojik değişim ve gelişmeler, kişilerin bedeni ve malvarlığı üzerinde oluşabilecek tehlikelerin de artmasına neden olmuştur. Sigortacılık alanının da diğer sektörlerde olduğu gibi bu değişimden etkilenmemesi mümkün olmadığından, kendine özgü metotlarla büyüyen rizikoların getirdiği sorunları çözüme kavuşturma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. İşte, bu çözüm yollarından birisi olarak, birden fazla sigortacının rizikoyu teminat alma konusunda anlaştıkları müşterek sigorta kavramı kendini göstermektedir. Müşterek sigorta, Türk Ticaret Kanunu'nun 1466. maddesinde birden çok sigorta türleri arasında sayılmıştır. Bu sigorta türü yoluyla, yüksek zarar riski bulunan alanlarda, tek bir sigorta şirketi tarafından üstlenilmesi istenilmeyen büyük rizikolar, sigorta himayesi altına alınmaktadır.

Uygulamada müşterek sigorta kavramının adlandırılmasında dahi tereddütlerin olduğu vakidir. Bu çalışmayla öncelikle amaçlanan, hukukumuzda üzerinde pek durulmayan ve birden çok sigorta türleri arasında sayılan müşterek sigortayı tanıtmak, konunun uygulamadaki yerini ortaya koymak ve bu alandaki mevcut boşluğu gidermektir. Müşterek sigorta ilişkisinde sigortacıların hangi esaslara göre sorumluluğu üstleneceği önem taşımaktadır. Bu üstlenilen sorumluluk paylaştırılırken, sigorta ettiren ve sigortacı arasındaki dış ilişkiye ve sigortacılar arasındaki iç ilişkiye ışık tutulmalıdır. Öğretideki görüşler ve mahkeme kararları ele alınarak, bu zemin üzerinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümüne fikir oluşturacak derecede geniş bir tartışma ortamı yaratılarak uygulamacılara fayda sağlanması, çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı292
YazarSalim Yunus Lokmanoğlu
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...