HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Mal Rejiminin Tasfiyesi (Mal ve Paraların Paylaşılması)

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
743 sayılı TKM döneminde eşler arasında yasal mal rejimi "mal ayrılığı" rejimiydi. Bu dönemde Yargıtay içtihatları ile oluşturulmuş "katkı payı alacağı" ile mal rejimi uyuşmazlıkları çözülmeye çalışılmıştır. 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı TMK ile yasal mal rejimi ise "edinilmiş mallara katılma" rejimi olarak belirlenmiş ve hukukumuza "katılma alacağı", "değer artış payı" ve "denkleştirme" kavramları girmiştir.

Mal rejiminin tasfiyesi davaları genellikle uygulamada eşler arasında görülmekle birlikte sağ kalan eş tarafından ölen eşin mirasçılarına da (aynı şekilde ölen eşin mirasçıları tarafından sağ kalan eş aleyhine de) karşı açılabilmektedir. Eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi davalarının, şirket tasfiyesi kadar karmaşık olduğu da dile getirilmektedir.

Kanunî mal rejimleri açısından temel bir bilgi eksikliği olduğunu gördüğümden dolayı, konuya yeni başlayacak hukukçulara hizmet edecek bu kitap kaleme alınmıştır. Bu kitapta, genel anlamı ile doktrinsel tartışmalara girmekten kaçınılmış, temel Yargıtay içtihatlarına yer verilmiş, usûl uyarılarına ise yer verilmemiştir. Örnek hesaplamalara, içtihat yorumlarına, önerilere, davacı ve davalı tarafın hatasına da yer verilerek okuyucunun kavramları ve konuyu benimsemesi sağlanmaya çalışılmıştır. Son olarak örnek dava ve cevap dilekçesine de kitabın sonunda yer verilmiştir.
Boyut13x19 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı480
YazarFatih Karamercan
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...