HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Kooperatiflerde Ortaklık Sıfatının Kazanılması ve Kaybedilmesi

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Kooperatifler, Türk Ticaret Kanunu m. 124 uyarınca bir ticaret şirketidir. Kooperatifler Kanunu'nda aksine açıklama olmayan hususlarda kooperatiflere anonim şirket hükümleri uygulanmakta olmasına rağmen ticaret hukuku alanında kooperatifler ile ilgili yapılmış çalışmaların sayıca azlığı dikkat çekmektedir. Uygulamada ise kooperatifleri ilgilendiren hususlarda yaşanan hukuki uyuşmazlıkların yoğun olduğu ve Yargıtay'ın kooperatiflerle ilgili çokça içtihat geliştirmiş olduğu görülmektedir. Sayısal verilere göre ülkemizde altı milyondan fazla ortağı olduğu belirtilen kooperatiflerin taşıdığı önem dikkate alınarak literatüre katkı sağlamak amacıyla bu eser kaleme alınmıştır.

Gelişmiş ülkelerde kamu ve özel sektör kuruluşlarının yanında üçüncü bir sektör olarak değerlendirilen kooperatifler, ülke ekonomilerinin gelişmesine birçok yönden önemli katkılar sağlamaktadır. Tarım, üretim, pazarlama, konut, kredi, turizm, eczacılık, lojistik gibi farklı alanlarda kurulabilen kooperatifler ortakların tek başına yapamayacakları veya birlikte yapmalarında yarar bulunan işleri karşılıklı yardım, dayanışma ve işbirliği içinde yapabilmelerine olanak sağlar.

Bu eserde, kooperatiflerde ortaklık sıfatının kazanılması ve kaybedilmesi konusu, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve bu kanunda yapılan atıf nedeniyle Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi ve Yargıtay 23. Hukuk Dairesi'nin vermiş olduğu pek çok karar uygulamaya ışık tutması açısından, doktrin görüşleri de dikkate alınarak ele alınmıştır.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı280
YazarSema Aydın
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...