HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

İsrail'in Penceresinden Irak Savaşı

Ürün stokta bulunmamaktadır.
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Kuruluşundan 11 dakika sonrasından İsraili tanıyan ilk ülke olan ABD ve İsrailin Orta Doğudaki çıkarları ve izledikleri politikalar, yakın geçmişte olduğu gibi günümüzde de birbirlerine paralel bir seyir izlemektedir.

İsrailin güvenliği ve varlığını sürdürmesi, ABD dış politikasının birincil öncelikli konuları arasındadır. Çalışmada bu durumun nedenleri farklı boyutları ile incelenmiştir.

İsrail Irakı özellikle 2003 Irak Savaşı öncesinde ciddi bir tehdit olarak görmüş ve Orta Doğu politikalarını buna göre oluşturmuştur. Çalışmada, İsrailin Irak Savaşındaki politikaları ve savaş kararı alınmasındaki rolüne yer verilmiştir. Iraka yönelik operasyonun ilan edilen gerçekleri arasında, Irakta bulunan kitle imha silahlarının yok edilmesi ve üretim kapasitesinin sonlandırılması, Irakın teröre verdiği desteğin kesilmesi ve Irak halkının özgürleştirilmesi bulunuyordu. Çalışmada, bu gerçeklerin geçerlilikleri tartışılmış ayrıca savaşın arka planında yer alabilecek farklı gerçekler değerlendirilmiştir.

Irak Savaşı'nda İsrail'in politikalarını analiz edebilmek amacıyla Irak Savaşı sonrasında İsrail'in güvenlik politikalarına ve bölge ülkeleri ilk ilişkilerine yer verilmiştir. Bu noktada son dönemde Orta Doğu'da Arap Baharı olarak da nitelendirilen gelişmeler de değerlendirilmiş; söz konusu gelişmelerin İsrail'in politikalarına etkisi incelenmiştir.

 

Basım Yılı2013
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı278
YazarSerkan Yenal
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Yükleniyor...