HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Ekolojik Hukuk (Eko – Hukuk) Çevre Hukuku Uygulamalar, Kararlar ve Örnek Dava Dilekçeleri

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Bu kitap, Ülkemizin temel doğal varlıklarını, çevresel sorunlarını ve bunların hukukunu betimlemesinin yanı sıra, yine önemli ekolojik ve çevresel sorunlarını ve bunlarla ilgili olarak yapılmış hukuki mücadelenin belgelerini de kapsıyor. Böylece kitap, bu özellikleri ile bir başucu kitabı niteliği taşıyor.

Ülkemizde ekolojik hukuk ve çevre hukuku bilinci 1980'ler sonrasında gelişmeye başladı ve 1990'lardan itibaren de hızlanarak arttı. Birçok gönüllü ve gönüllü sivil toplum kuruluşu bu konuda mücadele etmekte olup, son yıllarda hukukçuların yanı sıra halkta da farkındalığın arttığı ve bu mücadelenin içinde yer aldığı görülmektedir.

Kitabın yazarı, 30 yılı aşan avukatlık ve 40 yılı aşan hukuk hayatının önemli bir bölümünde bu mücadelenin içinde yer almış ve almaktadır. 25 Yılı aşkın bir süredir TEMA Vakfının hukuk danışmanlığını yapan Av. Ömer AYKUL'un açmış olduğu dava sayısı 300'ü aşmıştır. Ayrıca bir süre de Doğal Hayatı Koruma Derneğinin hukuk danışmanlığını yapan Av. Ömer AYKUL, bunların yanı sıra, bireysel olarak pek çok hukuki mücadeleye de destek olmaktadır.

Bu kitap bu olumlu gelişmelerin ivmesini artırabilecek özellikte bir eserdir. Öncelikle kitap, "ekolojik hukuk" ile "çevre hukuku" nu birbirine paralel kulvarlarda ama aynı hedefe yönlendiğini açıkça gösteriyor. Bu eserin yazarı, ‘kamu yararı' yerine ekolojik temelli ‘üstün kamu yararı' kavramını tercih ederek bu yöndeki tartışmalara da farklı bir boyut katıyor.

Kitapta yazar, incelediği temel ekosistemler olan orman, toprak, mera, su, kıyı ve deniz hukuku ile çevre hukukunun iki temel başlığı olan ÇED ve plan hukukunu da kendi davalarından koyduğu dilekçe ve kararlarla örneklendirmektedir. Türkiye'nin önemli çevre hukuku sorunlarından olan nükleer santraller ve Kanal İstanbul konuları da ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Yazar, diğer kitaplarından farklı olarak bu kitabın sonsöz bölümünde, kitabın konuları ile ilgili bir davayı açarken nasıl düşünüp hareket ettiğini anlatarak, genç hukukçulara ve bu tarz bir hukuki mücadeleye yeni başlayanlara da bir yöntem sunuyor.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı614
YazarÖmer Aykul
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...