HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 750 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Cumhuriyetin 100. Yılında Dünden Bugüne Medeni Hukuk Alanındaki Gelişmeler Sempozyumu

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
4-5 Mayıs 2023 tarihinde Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “CUMHURİYETİN 100. YILINDA DÜNDEN BUGÜNE MEDENİ HUKUK ALANINDAKİ GELİŞMELER SEMPOZYUMU” kapsamındaki sunumlar ve tebliğlerden oluşan bu kitap, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünde, Atatürk'ün aydınlanma devrimlerinin en önemli adımlarından birisi olan Türk Medeni Kanun’un önemini bir kez daha bizlere hatırlatmaktadır.
17 Şubat 1926 tarihinde TBMM’de kabul edilen 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi, yeni Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkelerini ve kuruluş felsefesini de yansıtmaktaydı. Özellikle Atatürk’ün çağdaş bir toplum yaratmak amacını gerçekleştirmek için laiklik ilkesini birinci hedef olarak belirlemesi sonucunda, temeli bu ilkeye dayalı yeni yasalar yapılması gerekli olmuştur. İsviçre Medeni Kanunu’nun benimsenmesi sonucunda, kadın erkek eşitliğine, çağdaş, sosyal ve demokratik bir toplum anlayışına dayalı Türk Medeni Kanunu, başlı başına büyük bir hukuk devrimi, toplum yapımızın büyük dönüşümlerini sağlayan en önemli Cumhuriyet yasası olmuştur.
Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, 2000’li yıllarda başlatılan yeni hukuk reformları kapsamında, öncelikli olarak 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kabul edilerek, 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu revizyonda da -öncekinde olduğu gibi-, yine İsviçre Medeni Kanunu kaynak alınmış olup, hukuk sistemimiz Kara Avrupası hukuk sisteminden ayrılmamıştır.
Sempozyum içinde yer alan konuşma ve tebliğlerde Batılı hukuk sisteminde yer almamızın önemi de vurgulanmış, ancak bu hukuk düzenlerindeki yeni gelişmelerin Türk hukukuna aktarılması yönündeki öneriler de ileri sürülmüştür.
Baskı Sayısı1. Basım
Baskı YılıNisan, 2024
Boyut14x21,5
Sayfa Sayısı432
YazarNesli Beril Özen Çolak , Şükran Şıpka
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...