HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Çoban Terimleri Sözlüğü

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Bu kitabın hazırlanmasında çobanlık mesleği icra edilirken kullanılan kelimelerin unutulmaması, yok olmaması ilk amaç olmuştur. İkincisi; kırsal turizm çalışmalarında çobanlıkla ilgili tasarının hayata geçilerek; sözlüğü çeşitli dillerde yayınlamak ve turistlere el kitabı olarak verilmesi olarak düşünülmüştür.     
Kelimelerin gücü vardır. Zamanında ve yerinde kullanılan kelimeler sihirlidir; daha doğrusu kelimelerin ruhu vardır. Bu nedenle bazı kelimelerin etkisinden kurtulamadığım için sözlüğe dâhil ettiklerim oldu. Bunun yanında doğru bildiğimiz ancak yanlış kullandığımız çok kelime var. Bu kelimelerin birkaçından söz etmek istiyorum.
Eş kelimesinin sözlük anlamı eş, a. 1. Birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzeri… Çorabın eşi, fincanın eşi gibi karı koca olur mu? Oyun oynarken edinilen eşten karı koca olur mu? Karı koca benzer ya da aynı mıdır? Biri erkek, biri kadın... Eş ve benzer olmasının imkânı yoktur. Karı- kocanın eş olmasını da asla istemeyiz. Ayrıca eş kelimesi yanlış kullanılırken karı-koca kelimelerinin değerini düşürdüğü inancındayım.  Karı-koca kelimesinin ruhu ve büyük bir gücü vardır. Bu gücün yok olması aile değerlerimizden de bazı değerlerin azalmasına neden oluyor.
Başınız sağ olsun, sözlerini hayvancılıkla geçinenlerin kelimesidir. Baş, hayvanlar için kullanılan bir kelimedir. Büyükbaş, küçükbaş hayvan deriz. Hayvanları hastalık nedeniyle ya da sürü psikolojisi gereği bir yerden atlayarak toplu olarak ölen hayvan sahibine, kalan hayvanlarınız sağ olsun anlamında “başınız sağ olsun,” denir.
                                         
Çoban Terimleri Sözlüğü; çobanlık mesleğinde kullanılan sözcükler alan araştırmaları ve sözlük, ansiklopedi, yöre ağızları sözlükleri, roman, hikâye kitaplarının taranmasıyla elde edilen sözcüklerden oluşmaktadır. Genel olarak kelimelerin çobanlıkla ilgili anlamlarına yer verildiğini de ifade etmeliyim. Seher Keçe Türker

Basım Yılı2022
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı160
YazarSeher Keçe Türker
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 18:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 18:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...