HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Mekk'de Bir Osmanlı Kadısı Pirizade

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Mekke Kadısı Pîrîzâde'nin temel İslâm bilimleri alanında ve bilhassa İslam hukuku sahasında ciddi bir birikime, mezhep kültürüne sahip müdekkik bir Osmanlı âlimidir. Dostlarının talebi üzerine yazdığı eserler, halkın sorularına cevap vermek ya da toplumun karşılaştığı problemleri çözmek için kaleme aldığı kitap ve risaleler, verdiği fetvalar bunun göstergesidir. Çalışmalarında kullandığı kaynaklar hayranlık uyandıracak ölçüde literatür bilgisine sahip olduğunun şahididir. Pîrîzâde'nin, elimizde bulunan eserlerinde çoğunlukla Hanefî mezhebi olmak üzere diğer amelî mezheplere ait kaynakları da kullandığı, konu ile ilgili analizlerde bulunduğu, Hanefî mezhebi doğrultusunda tercihler yaptığı görülmüştür.

Mekke kadılığı Osmanlı Devleti'nde özel bir değere sahiptir. Devletin Mekke'deki ahvali değerlendirirken Mekke kadılarının raporlarına itina gösterdiği bilinmektedir. Pîrîzâde bütün bu değerlendirmelerden sonra mezhebinin metodunu ve ilkelerini önceleyen, mezhebinin teorisini pratiğe ustalıkla uygulayan, kendine has yöntemlerle tercihlerde bulunan, mezhebi bilmeden hüküm verenleri eleştiren, yer yer de şartlara uygun mezhebin usulü çerçevesinde çözüm üreten kendi döneminin önemli bir âlimi ve fakihi olarak vasıflandırılabilir.

Basım Yılı2019
Baskı Sayısı1
Cilt TipiCiltsiz
Kağıt Tipi2. Hamur
Sayfa Sayısı400
YazarHasan Özer
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 18:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 18:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
Yükleniyor...