HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA HER AYIN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ KARGO! 600 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA

Haksız Tahrik

Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
Heyecan (affekt) denilen "öfke ve elem" gibi hallerin ceza hukuku uygulamasında önemi büyüktür. Bu sebeple, insan davranışlarının yegane kaynağı olan insan ruhunu, ceza kanunları dikkate almışlardır. Gerçekten de geçici (arızî) nedenin isnat yeteneğini tamamen veya kısmen kaldırması, hukuka uygunluk nedenlerinde sınırın aşılması ve haksız tahrik gibi haller, failin içerisinde bulunduğu ruhi durum ve dolayısıyla heyecanla ilgilidirler. Haksız tahriki diğer heyecan hallerinden ayıran nokta, faili öfke ve elem şeklindeki bu duruma, mağdurun haksız bir davranışının sürüklemiş olmasıdır. Böyle bir durumda failin, normal bir kimse gibi iradesine hakim olması beklenemez. Nitekim Carpzow bunu, "Difficilus est İram continere quam miracula facere (Mucize yaratmak ne kadar zorsa, hiddete hâkim olmak da o kadar zordur.)" şeklinde ifade etmiştir.

Bu kitap yazarın, "Türk Ceza Kanununda Özel Haksız Tahrik Halleri" konulu 1983 yılında savunup, 1985 yılında yayımlanan doktora tezinin, aradan 40 yıla yakın süre geçtikten sonra 5237 sayılı TCK'ya göre güncellenerek, yeniden yayınlanmış halidir.

Kitapta; "haksız tahrik kavramı, tanımı ve tarihi gelişimi", "haksız tahrikin psikolojik ve hukuki esası", "karşılaştırmalı hukukta haksız tahrik", "haksız tahrikin şartları", "haksız tahrikin derecesi", "haksız tahrikin diğer hallerle bir arada bulunabilmesi" "Askeri Ceza Kanunu'nda haksız tahrik" ve "özel haksız tahrik halleri" incelenmiştir.

Uygulamada çok sık karşılaşılan haksız tahrik konusunu teorik ve uygulama açısından ayrıntılı bir şekilde inceleyen kitabın dördüncü baskısı, Yargıtay içtihatları ve konuyla ilgili yeni kaynaklar eklenmek suretiyle güncellenmiştir.
Boyut16x24 cm
DilTürkçe
Kapak TürüKarton Kapaklı
Sayfa Sayısı240
YazarTimur Demirbaş
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz tarihten itibaren 4 iş günü içerisinde kargoya verilecektir. 
 
Benzer Ürünler
Yükleniyor...